Prezenty firmowe i biznesowe: 50 pomysłów na każdą okazję

Prezenty i prezenty dla pracowników, partnerów, dostawców, wykonawców — jest to powszechna praktyka i jeden z elementów etykiety biznesowej. Jednak kontrahenci nie powinni dawać ciepłe skarpetki, jako ukochany dziadek, a pracownicy — bielizna, jak dziewczyny. Idealny prezent biznesowy powinien być oryginalny, ale jednocześnie uniwersalny, stylowy i jednocześnie praktyczny. Więc będziemy musieli poświęcić trochę czasu. , aby wybrać odpowiednie prezenty.

Praktyczne prezenty biznesowe

Mogą to być nie tylko zeszyty i kalendarze, ale także parasole, książki, pamiętniki, perfumy, pledy, zestawy ręczników kąpielowych, satyn, dobre zestawy do herbaty i kawy. Prezentację można uzupełnić haftowanym logo firmy (na przykład na ręcznikach).

Prezenty podróżne

Możesz kupić w kolbach masowych lub składanych kubkach (właściwą rzeczą, która przyda się w każdej chwili). Możesz również dać słuchawki, lornetkę, kamery, kompasy i inne przydatne rzeczy, które przydadzą się na drodze.

Dla biura i komfortu


Organizatorzy, hokej stołowy lub golf, stojaki na telefony komórkowe, masażery na szyję, eleganckie mini-bary — opcje ustawione. Porozmawiaj ze swoimi współpracownikami, co najlepiej dać partnerom biznesowym. Z pewnością będziesz miał solidną listę opcji, z których wybierzesz tylko najlepsze.

Zasady dobrego tonu

 1. Prezent nie powinien być podkreślany przez reklamę, więc nie dawać prezentów z dużym logo naszej firmy. Jeśli zdecydujesz się umieścić logo, powinno być prawie niewidoczne.
 2. Rodzaj prezentu zależy od stopnia znajomości i bliskości relacji. Unikaj dawania zbyt wielu osobistych prezentów.
 3. Koszt prezentu powinien odpowiadać okolicznościom. Nie dawaj zbyt drogich prezentów, ponieważ mogą one powodować zakłopotanie i chęć zorganizowania rewanżu. Z drugiej strony, zbyt tani prezent będzie wyglądać bez smaku i brak szacunku, biedny, powiedzmy tak.
 4. Ważną zasadą, której należy przestrzegać przy tworzeniu prezentu biznesowego: musisz wybrać odpowiedni moment, aby dać.
 5. Wręczenie prezentu partnerom podczas negocjacji lub na samym początku związku nie jest konieczne — może to wyglądać jak łapówka, próba przekupstwa, czyli wydawać się samowystarczalny.

Pamiętaj o religii i zasadach etykiety

 1. Ważne jest, aby pamiętać o zasadach religijnych różnych krajów i narodów.
 2. Wieprzowina jest zakazana w islamie i judaizmie, więc nawet najpiękniejszy i najdroższy pas skóry wieprzowej będzie nieodpowiedni.
 3. Gin, whisky lub dobry koniak to świetny prezent, ale nie dla muzułmanina. Alkohol nie jest tam dozwolony.
 4. W Japonii i Chinach symbolika i rytuały mają szczególne znaczenie. Na przykład w Japonii nie można dawać prezentów, które wykraczają poza ściśle określone limity cenowe. Pamiętaj, aby ostrzec odbiorcę, że otrzyma prezent, aby mógł przygotować prezent zwrotny.
 5. W Japonii bardzo ważne jest opakowanie, a nawet długość taśmy, która jest przywiązana do pudełka. A prezent powinien być zapakowany w pudełko owinięte kolorowym papierem dobrej jakości. Należy unikać białej księgi i liczb 49, 4 i 9, ponieważ są one związane ze śmiercią i porażką.
 6. W krajach arabskich nie można robić prezentów żonie właściciela. To zachowanie gościa spowoduje oszołomienie.
 7. W Chinach odbiorca zawsze natychmiast odmawia przyjęcia prezentu (tutaj jest akceptowany). Dawc musi próbować, dopóki mu się nie uda.

Złe prezenty

 1. Żywy prezent może zawstydzić człowieka. Tylko na ekranie jesteśmy snupced sceny z filmów, w których dziewczynka dostaje puszysty pies na jej urodziny. A życie jest inne.
 2. Nie podawaj zbyt nieporęcznych elementów wnętrza: dużych obrazów, rzeźb, żyrandoli lub lamp.
 3. Kosmetyki i perfumy — bardzo intymny prezent. I to jest prawie niemożliwe, aby dostać się do punktu, to jest zadowolić osobę. I ogólnie rzecz biorąc, możesz obrazić partnera biznesowego, jeśli dasz mu mydło lub wodę kolońską.
 4. Nie możesz dać rzeczy, które świadczą o starszych odbiorcy: dziane skarpetki, ciepłe kapcie lub koce.
 5. Kwiaty w biznesie mogą być podawane mężczyznom w każdym wieku (w życiu codziennym są przeznaczone głównie dla kobiet i starszych mężczyzn). Ale kwiaty powinny być w pąkach, a nie kwitnące. Nie podawaj suszonych i dzikich kwiatów. I miło byłoby wiedzieć, co one oznaczają — dla niektórych ludzi «język kwiatów» nadal ma duże znaczenie.

 

Делись нашими статьями в соцсетях, улучшай свою карму и получай скидки на подарки!

от Администратор

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *