Ukraiński ślub: cechy i tradycje

Ślub jest najważniejszym wydarzeniem w życiu każdego z nas. To z niego zaczyna się nowa jednostka społeczeństwa, która później jest uzupełniona przez dzieci. Jednym z najjaśniejszych wesela, które zachowały dziedzictwo kulturowe swoich przodków w naszych czasach, jest uważany za ukraiński ślub.

Dawno temu, nawet w czasach przedchrześcijańskich, czasami wesela były uważane za wiosnę. Rozkwit natury wskazywał na kwitnące życie młodych. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa, sezon wiosenny stał się czasem wielkiego postu, który był niezgodny z wystawnymi uroczystościami weselnymi.

To uroczyste wydarzenie jest opóźnione o tydzień i obejmuje różne tradycje, obrzędy i rytuały, które, według przodków, tworzą silne więzi małżeństwa i chronią nowożeńców przez całe życie przed kłopotami i wszelkiego rodzaju nieszczęściami.
Ukraiński ślub

Obrzędy ukraińskiego ślubu

Ukraińskie uroczystości ślubne są niezwykle interesujące i imponujące. Często są one ściśle związane z tradycjami rolniczymi i rzemiosłem zwierząt gospodarskich. Jednym z nich jest obrządek barwinowy. Według posagu, nowożeńcy utkane wieńce zebranych kwiatów i liści barwinki. Tradycja ta jest zakorzeniona w odległej przeszłości i odzwierciedla kult ziemi.

Innym i, być może, główną tradycją, która do tej pory słynie z ukraińskiego ślubu, jest bochenek. Pieczone zarówno w domu pana młodego, jak i w domu panny młodej, symbolizuje dobrobyt rolnictwa i siłę relacji w małżeństwie. Pieczenia karawana była zaufana tylko szczęśliwy w małżeństwie kobiet, które, w dodatku, są łatwe pod ręką. Procesowi towarzyszyły pieśni i wszelkiego rodzaju zabawy, a pojawienie się gotowej karawany ślubnej przewidziało los przyszłych nowożeńców.

Uroczystości przedślubne

Ukraiński ślub obejmuje osobiste zaproszenie gości. Panna młoda, w towarzystwie tamady, omija krewnych i znajomych, wręczając, na zaproszenie, ciasto pieczone w postaci bryły. To zaproszenie podkreśla szacunek dla gości, symbolizujące pragnienie dzielenia się radością.

Panna młoda w przeddzień ślubu organizuje wieczór panieński. Otoczona przyjaciółmi, którzy bawią się i śpiewają piosenki, dziewczyna jakby widzi swoje dziewictwo i przygotowuje się do życia rodzinnego. Razem ozdabiają drzewo ślubne potasem, kwiatami i wstążkami, które towarzyszą nowożeńcy przez całe uroczystości.

Głównym symbolem zmiany statusu dziewczyny ukraiński ślub polega na odsalania warkocza. Ubrana panna młoda umieścić na blasze, służąc do pieczenia chleba, a brat nieples jej warkocze. Po tym, nikt nie powinien dotykać dziewczyny.

Делись нашими статьями в соцсетях, улучшай свою карму и получай скидки на подарки!

от Администратор

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *